شماره: -1082

 

جمله کلیدی: ما دختران پادشاه پادشاهان هستیم

موضوع

اجتماعی: او زنی است با کرامت

موضوع

روحانی: کرامت از قلب ما آغاز می‌شه

تگ: خود

کنترل گری/ کرامت/ فرزند/ مادر

آیات: امثال

(12:18/ امثال (11:22)

نویسنده: نازنین

گوینده: نازنین/مژگان/ لیلی

 

مژگان:

ما خانوما هر روز، با دقت زیادی لباس می‌پوشیم ومطمئن می‌شیم که لباس‌های تمیز و زیبایی به تن کردیم – لباس‌هایی که با هم ستن… و رنگ‌هایی که فکر می‌کنیم بهمون بیشتر میانو ب هم کمبی میکنیم. امروز من شلوار تیره‌ای پوشیدم، با یک بلوز گل‌دار زیبا و یه دستمال گردن صورتی.

نازنین:

…به نظر من که امروز واقعا فر

ش و زیبا به نظر می‌رسی مژگان… اما تو همیشه زیبایی!

مژگان:

ممنون نازنین… تو هم همینطور! اما، می‌دونی، امروز وقتی لباسامو پوشیدم و خودمو تو آینه نگاه کردم/ ، فکر کردم – آره لباس‌ام خوب به نظر می‌رسه. اما اگه آینه‌ای داشتم که درون من – شخصیتم – رو نشان می‌داد، جالب می‌شد! آن هم خوب به نظر می‌رسید؟’

نازنین:

به برنامه زنان امید خوش آمدید! شما احتمالاً تقریباً می‌تونید مژگان را امروز تصور کنید چون می‌دنید که چه لباسی پوشیده. او موهای مشکی و زیبایی داره که با چند تا موی خاکستری که مثل برف رو موهاش نشستن//موهاش صاف و مواج نیست  و تا  کمرش  می‌رسه.

مژگان: و نازنین هم شلوار راه راه  روشنبا یه بلوز ساده چوشیده او موهای کوتاه زیبایی داره و رنگ دودی و قهوه ای و یکم سفید ترکیب خوبی و تشکیل داده- اما موهای او مجعد و تو هم بافته شده. حالا، می‌تونید نازنین رو هم ببینید و تصور کنید؟

نازنین:

حالا شاید با خودتون فکر کنید که امروز برنامه ی  تعریف و تمجیده!  چه چیزه خاصی داره؟

مژگان:

 خوب، نازنین و من با هم صحبت می‌کردیم که هر روز به نوعی خاص هست. هیچ روزی مثل روز گذشته نبوده  – و دوباره در آینده هم نخواهد بود. پس بیاید از امروز بهترین استفاده رو کنیم. و امروز، ما قراره درباره این صحبت کنیم که چه نوع زنی هستیم… و آیا ما هر ‘روز خاص’ رو به بهترین شکل زندگی می‌کنیم؟

نازنین:

 ممم… بحث جلبی میشه. ، هر جا که هستید، بیایید امروز را با موسیقی ‘زیبا’ شروع کنیم! موسیقی همیشه باعث می‌شه من احساس راحتی کنم – تا زمانی که موسیقی باشه که من دوست دارم! امیدوارم شما هم از آن لذت ببرید

موزیک.

مژگان: امیدوارم که از این موسیقی زیبا به اندازه من لذت برده باشید! خوباحساس خوب و راحتی میکنید؟ حالا کجا بودیم؟ بله، البته ما قراره درباره  مد صحبت کنیم!

نازنین:

مد؟

مژگان: درسته – مد… کمی بعد، لیلی جون قراره بیاد و در مورد مد برای روح‌مون صحبت کنه!

نازنین:

 امروز حسابی غافلگیرمون کردی ، مژگان. منتظرم ببینم دوست‌ عزیزمون لیلی چه چیزهایی برای گفتن داره راجع به این موضوع.

حالا گفتی که قرار است در مورد اینکه چه نوع زنی هستیم صحبت کنیم…قرلره از کجا شروع کنیم؟

مژگان:

خب نازنین، من در این باره فکر کردم – و دیدم که حداقل چهار نوع زن مختلف وجود داره. که اگر خوب گوش دهید می‌تونید بفهمید درونشون چی میگذره/ – فقط باید به کلماتی که از دهانشون خارج می‌شه، دقت کنید//.

پس این اولین نوع هستش/…زن نیرنگ کار. این زن پر از کلمات تلخ و اعمال خودخواهانه ست. او دوست داهد در مورد دیگران غیبت کنه و دربارشون داستان‌ تعریف کنه/ که حقیقت هم نداره. او به کسانی که دور و برش هستن حسادت می‌کن و آنها رو نقد می‌کند. او مصمم که دردسر ایجاد کنه. یک روز ممکنه مثل دوستت رفتار کنه و روز بعد دشمنت باشه…می‌فهمی که دوستت چیزهایی در مورد تو گفته که حقیقت ندارن. مراقب این زن باش.

نازنین:

 خب.. به نظر من خیلی خوب به نظر نمیاد نمی‌آید. امیدوارم من مثل او نباشم! و فکر نمی‌کنم دوست داشته باشم دوستی مثل او داشته باشم. و زن بعدی؟…

مژگان:

معلومه که نه/ او زن/زن شکایت‌کننده ست. او از همه چیز و همه کس شکایت می‌کنه. گفتگوهای او پر از حرفهای زشت و ناسزاست. او خلق و خوی بدی داره و می‌خواد دیگران هم به او بپیوندن و… زندگی‌شون و خراب کنن. تا حالا شده باهاشون برخورد داشته باشی؟

نازنین:

خب من یکیو می‌شناسم که همیشه از همه چیز شکایت می‌کنه. حتی همسرش برای اینکه بتونه کار کنه و از صبح تا شب شکایتای اونو نشنوه/تا آخر وقت میمونه محل کارش و وقتیم میاد خونه بازم شکایت میشه ازش که چرا دیر اومده//  تو چطور…کسی به ذهنت می‌اد؟ دوست داری با آن شخص باشی؟

مژگان:

(نظر شخصی) بعدی، زن خودکنترگره. این زن قبل از اینکه حرفی بزنه فکر می‌کنه. می‌دونه کی ساکت باشه. نصیحت‌های حکیمانه می‌ده. او ملاحظه‌کار و بی‌ادب نیست. مردم دوست دارن باهاش باشن و او باعث می‌شه آنها احساس راحتی کنن.

نازنین:

 این خیلی بهتره…بله من هم کسانی رو می‌شناسم مثل این و واقعا دوست دارم با اونا باشم

که یکیش روبه رومه.

مژگان:

من هم همینطور. و در آخر، زن مهربون ولی نیاید اونها رو با زن بیتفاوتاشتباه گرفت/این زن می‌تونه

 صادق باشه و در عین حال به طور صادقانه حرف بزنه و همزمان تشویق کننده باشه. او با دیگران مهربونه و عشق صادقش تو گفتگوهاش جریان داره. مردم دوست دارن دور و بر او باشن. کسی رو می‌شناسی مثل این؟ او همچنین دوست خوبیه .

نازنین:

 اوه بله، من یه نفر و می‌شناسم که اینطوریه. این شخصی که من بیشتر دوست دارم باشم. تو چطور؟

مژگان

نظر شخصی

نازنین

اگر می‌تونستید خودتونو تو آینه نگاه کنید و نه تنها ظاهر خودتون و ببینید، بلکه آنچه درون شماست رو هم ببینید –

آیا اون چیزی که میبینید و دوست دارید؟ دیگران چی می‌بینن… وقتی شما حرف می‌زنید چی می‌شنون؟.

ما خاموما اغلب دوست داریم لباس‌های زیبا بپوشیم، اینطور نیست؟

مژگان:

بله – اما امروز در مورد ظاهری که از خودمون در آینه می‌بینیم صحبت نمی‌کنیم، بلکه در مورد آنچه ممکنه ببینیم/ اگر می‌تونستیم درون – قلب‌هامونو – رو همانطور که از بیرون خودمونو می‌بینیم، ببینیم.

نازنین:

 مژگان وقتی می‌گیم آنچه از دهانمون خارج می‌شه نشان‌دهنده آنچه در قلبمونه، کاملاً درسته. و آیا می‌دونید که آنچه می‌گیم احتمالاً بیشترین تأثیر رو/رو خانواده‌هامون خواهد داشت. آیا تا حللا کلماتتون به خودتون برگشتن یا اونا رو شنیدین؟ وقتی که فرزندتون حرف می‌زنه – مخصوصاً وقتی که کوچک بودن؟

مژگان:

 و اگر هنوز والد نشدید، مطمئناً شنید‌ید که بچه‌های کوچیک دقیقاً مثل والدین‌شون حرف می‌زنن.

واقعا همینطوره وقتی با بچه ها کار میکردم  از رفتارشونکاملا میتونستی متوجه بشی که پدر و مادر با هم چه جوری رفتار میکنن یا حرف بزنن/  یکی از دوستام داستان بامزه‌ای برام تعریف کرد…

با هم دیگه تو باغچه ی خونه بودیم و بعد از صبحونه دوستم شروع کرد بهکار مورد علاقش که باغبونیه/ تو باغچه کار می‌کرد و نوه کوچک‌ترش، نسیمم، بهش کمک میکرده. وقتی که  در حال کندن علفای هرز بودن یه کرم بزرگ و چاق از زمین بیرون میاد.

نسیم با چهره‌ای چین‌خورده گفت: «اوه – این چندش‌آوره، کرم‌ها خیلی چندش‌آورن!»

حالا، اون به عروسش نگاه کرد و با خنده گفت: «مثل بعضیا که کرما رو دوست ندارن. فقط به این دلیل که تو کرم‌ها رو دوست نداری، دلیلی نمیشه که اونا چندش‌آورن!» و همه با هم خندیدن.

 مدتی طول کشید تا به نوش توضیح بده که کرم‌ها خیلی خاص هستن – و کار ویژه‌ تری از ححفر کردن زمین دارن /اونا خاک رو برای رشد گیاهان آماده می‌کنن. که البته عروسشم چیششون رفت و با هم دیگه بیشتر وبیشتر راجع بهش حرف زدن

نازنین: اوه، این داستان بامزه‌ای است.

مژگان:

رز گفت که روز بعد، وقتی نوه اش نسیم به کلاس

ورزش رفته، موضوع روز کرم‌ها بوده – آن‌ها باید مثل کرم از یه تونل رد میشدن و روی زمین میخزیدن. تو پایان مسابقه، یه مهر با طرح کرم روی یه دست و یک پاشون میزدن. آن برای اینکه به رز نشون بده علامت افتخارشو تمام روز مقاوت میکرده و نمیخواسته بره حموم/که بعد از کلی گریه به رز کال تصویری میدن و اون راضی میشه که بره حموم!

نازنین:

دقیقا همینطوره – نگرش شما به زندگی – و آنچه می‌گید، قطعا به فرزندتون منتقل می‌شه

اما جدی‌تر بگیم، مادرای عزیز – فرزندانتون چی می‌شنون؟ آیا آن‌ها شما رو می‌شنون که نقشه می‌کشید و کلمات تلخ به کار میبرید و دیگران رو مورد انتقاد قرار می‌دید؟

آیا آن‌ها قلب شکایت‌گر شما رو می‌شنون – وقتی که چیزهای ناخوشایند و نادرستی درباره دیگران می‌گوید؟ آیا آن‌ها شما رو می‌شنون که از همه چیز شکایت می‌کنید؟

یا آن‌ها کلمات زنی خود کنترل گر و می‌شنون – با کلمات ملاحظه‌کارانه و مشاوره‌های حکیمانه؟

و زنی که در گفتارش مراقبه… آیا اونا این کلمات رو می‌شنون؟ آیا آن‌ها کلمات صادقانه عشق و تشویق رو می‌شنون؟

مژگان

هر چی رو که بشنون، مطمئن باشید که کلمات مشابهی رو خواهند گفت – البته اگر همون  کلمات نباشن. آیا آن‌ها قدرت درونی شما رو می‌بینن و کلمات کرامت و حقیقت رو می‌شنون؟

آیا مردم دوست دارن که با شما زمان بگذرونن؟ …پس همینطور دوست دارن با دخترتون هم وقت بگذرونن // و وقتی آن‌ها به زنانی بالغ تبدیل می‌شن، دل شما از دیدن اینکه چجوری از خانواده‌های خود با کلمات تشویقی و عاشقانه مراقبت می‌کنن، شاد خواهد شد.

پس وقتی به آینه قلب خودتون نگاه می‌کنید، چی می‌بینید؟ و دیگران چی می‌شنون؟

نازنین:

بله، پسرای ما نیاز دارن که کلمات مهربانانه و محبت آمیز رو از مادراشون بشنون – تا بتونن این کلمات تشویقی رو در همسر آیندهشون پیدا کنن.

و همانطور که دختران ما ما رو می‌بینن که این قدرت درونی و کرامتی که درباره آن صحبت کردهیم و نشون می‌دیم، احتمالش خیلی زیاده که آن‌ها هم به زنانی با همان خصوصیات رشد و بلوغ پیدا کنن. و این خصوصیات رو به دختران خودشون منتقل کنن//.

مژگان:

 روشی که ما با اطرافیان خود صحبت می‌کنیم، تأثیری طولانی‌مدت خواهد داشت. موقعیت ما به عنوان یک زن – به عنوان یک مادر، عمه، مادربزرگ، نقشیه که به شکل‌گیری زندگی نسل‌های آینده کمک میکنه//.

پس، امروز به آینه قلب خودتون نگاه کنید و ببینید – شما چه نوع زنی هستید؟

 دوستان عزیز امیدوارم که تا اینجای برنامه برکت گرفته باشید/اگر در مورد این برنامه سوالی داری میتوانید هم اکنون / سوالاتتون را از طریق واتساپ به شماره 0031-638-989898 و یا از طریق وبسایت (با مشخص کردن نام برنامه) برای ما ارسال کنید/ و من و نازنین جان هم یه گلویی تازه کنیم بعد از چند دقیقه استراحت با بخش دوم برنامه در خدمت شما هستیم

 

 

میان برنامه

 

مژگان

اینجا تو برنامه زنان امید – همانطور که قول دادیم، دوستمون لیلی رو داریم… خوش آمدی لیلی جان.

لیلی:

ممنون. می‌دانید که من چقدر دوست دارم اینجا با شما باشم… و وای، با اون دستمال گردن صورتی زیبا به نظر می‌رسی

مژگان: ممنون لیلی. …و تو هم همیشه  زیبا به

 نظر می‌رسی. به دوستمون بگو امروز چه لباسی پوشیدی

لیلی: من یک دامن گلدار و یک جاکت سبز لیمویی پوشیدم. و البته یک روسری هماهنگ با آن دور گردنم دارم – من عاشق پوشیدن روسریای طرح دار هستم، شما چطور؟

نازنین:

 دوست من، کاش می‌تونستیم شما را ببینیم – مطمئنم امروز هم زیبا به نظر می‌رسی. حالا وقت اینه که به حرف‌های لیلی جون گوش بدیم.

لیلی: سلام دوست من، به نمایش مد ما خوش اومدید. البته این مد برای روح ماست! ما درباره پوشوندن خودمون با قدرت درونی و کرامت صحبت میکنیم. ببینید، قیمت لباس‌هایی که می‌خریم یا شکل بدن‌مان واقعاً آن چیزی نیست که ما ر. زیبا می‌کنه. روشی که با دیگران صحبت و رفتار می‌کنیم، جاییه که زیبایی به وجود میاد.

امروز می‌خواهیم به این لباس که اسمش کرامته/ نزدیک‌تر نگاه کنیم. کرامت چیه؟ کرامت نحوه نمایش قدرت درونی ماست. کلمه کرامت به معنای شایسته احترام یا افتخاره. به معنای خودداری و احترام به خود هم هست//.

مدتی پیش به دیدن یه دوست تو بیمارستان رفتم. همسرش در حال دست و پنجه نرم کردن با  مرگ به دلیل یک بیماری لاعلاج بود. او بیش از دو سال بود که تو خونه از او مراقبت می‌کرد و حالا آن‌ها تمام وقت در بیمارستان بودن. نمی‌تونستن بیمارستان رو ترک کنن.

مدتی بود که اونو ندیده بودم. می‌دونستم که هفته‌ها/ شبانه‌روز در کنار بستر او بوده و فکر می‌کردم که خیلی افسرده شده. منتظر دیدن آنچه دیدم نبودم. بله، او وزن زیادی از دست داده بود. وزن خیلی زیادی. حلقه‌های تیره دور چشماش بهم گفت که  دوران خیلی سخت و دشواری و پشت سر میزاره.

او لباسی شیکی پوشیده بود و موهاش همانطور زیبا بسته شده بود. آنچه بیشتر متوجه شدم کلماتش بود. آرامش خاصی داشت/ زنی خجالتی و با صدایی آرومه، اما من قدرت شگفت‌انگیزی رو تو زندگیش دیدم. این واقعاً قدرت درونی خدا بود که در زمان ضعف انسان خوشو نشون میداد.

وقتی داشتم می‌رفتم در آغوش گرفتمش و ، بهش گفتم، «ممنون که نشون دادی چطور می‌تونی اینقدر قوی باشی و با این همه لطف و کرامت زندگی کنی، دوست من.» و گفت، ‘لیلی، من فقط یک زن کوچیک و شکنندم/. عیسی کسیه که مرا قوی می‌کنه.’ بله، اون تو تاریک‌ترین ساعت زندگیش نه نفرین می‌کرد، نه خدا رو سرزنش می‌کرد و نه علیه او شورش می‌کرد. او در آغوش عشق خدا بود. او به سادگی در قدرت و کرامت او پیچیده شده بود.

حالا کلام خدا، کتاب مقدس، لباسی را که زن پاک و فاضله می‌پوشه توصیف می‌کنه. می‌گه: «قوت و کرامت لباس اوست، و او به آینده لبخند می‌زنه!»

ما تنها می‌تونیم این کار رو انجام بدیم/ وقتی که به خدا اعتماد کنیم و کلام او رو مطالعه کنیم. ما باید زندگی خود را هر روز به او بسپاریم و در دعا با او وقت بگذرونیم

ببینید، کرامت از قلب ما آغاز می‌شه. وقتی قلب‌مون و زندگی‌مون را کاملاً به خدا واگذار کنیم، می‌تونیم کرامت رو به تن کنیم و اونو به نمایش بذاریم //رفتار ما زمانی تغییر می‌کنه که زندگی‌هامونو بر اساس تعالیم عیسی مسیح، پسر خدا، و کلام او، کتاب مقدس، بگذرونیم. هر کاری که انجام میدیم، فارغ از اینکه در چه شرایط سختی قرار داریم، این نوع کرامت رو در همه کارها و گفته‌هامون نشان خواهیم داد.

یکی دیگه از راه‌هایی که خودمونو با کرامت می‌پوشونیم زمانیه که که خودمختار هستیم…به یاد دارید؟ و بنابراین توسط احساساتمان کنترل نمی‌شیم. ما زنان موجودات احساسی هستیم، نه؟ خداوند ما رو اینطور آفریده…با احساساتی که بر رفتارمون تأثیر می‌ذاره. اشکالی نداره، اما باید ذهن‌مونو روی آنچه خوب و درست هست متمرکز کنیم و نذاریم احساساتمون به ما پیره بشن و به نوعی ما رو تسخیر کنن!

 

فکر می‌کنم همه‌ی ما گاهی از فرزندامون، همسر یا مادرزن‌ یا مادر شوهرمون ناراحت ب‌شیم. واکنش شما وقتی عصبانی هستید چیه؟ وقتی می‌بینید که خانه دوستتون بهتر از شماست یا فرزندانشون رفتار بهتری دارن؟ یا حتی وقتی همسرتون به شما خیانت می‌کنه. البته که احساس آسیب و ناراحتی می‌کنید و می‌خواید کاری کنید// به جای اینکه فکر کنید چطور می‌تونید این مشکل زندگیتون رو حل کنید و  کاری را انجام دهید که اکثر ما  تو این مواقع انجام میدیم چیه؟…ما شروع به صحبت می‌کنیم. شکایت می‌کنیم و چیزهایی می‌گیم که امکان داره بعداً پشیمون بشیم.

 

در کلام خدا، در امثال (12:18) اومده: « هستند که سخنان باطلشان چون ضرب شمشیر است، اما زبان حکیمان شفا می‌بخشد..» بله، کلماتی که در خشم گفته می‌شن می‌تونن بسیار آزاردهنده باشن. بیایید مراقب باشیم! اگر از فرزندمون ناراحت هستیم، هرگز نباید به او بگیم، «من از تو متنفرم! تو هیچی نیستی!» یا «کاش هرگز به دنیا نیامده بودی!» این‌ها کلمات بسیار آزاردهنده‌ای هستن. فرزند شما هرگز آن‌ها رو فراموش نخواهد کرد…این‌ها کلماتی هستن که هرگز نمی‌تونید پس بگیرید. یک زن با کرامت/ نفرین نمی‌کنه، زبان تلخ نداره، و پشت سر کسی حرف نمی‌زنه.

به خاطر داشته باشید، ما تنها زمانی می‌تونیم زبان خودمونو کنترل کنیم که توسط احساساتمان کنترل نشیم.

یکی دیگه از راه‌هایی که می‌تونیم لباس کرامت رو بپوشیم اینه که محتاط باشیم…نشون دادن وقار و پاکدامنی. متاسفانه خیلی از زنان حس وقار و پاکدامنی خود را از دست دادن.  صنعت فیلم و رسانه‌ها چیزهای نامعقول و بی‌ادبانه رو وارد خونه هامون کردن.تو تلویزیون رفتارای غلط زیادی رو می‌بینیم که عادی سازی شده– به ویژه بین مردان و زنان. اگر این چیزها رو به خونه خودمون بپذیریم، مثل زنی هستیم که در امثال (11:22) توصیف شده . آنجا می‌گوید: « حلقه‌ایست زرین در بینی گراز،

زنِ زیبارویِ بی‌تشخیص. » این بیان بسیار سنگین و قدرتمنده، اینطور نیست؟ اما حقیقت داره. بینی خوک جای خوبی نیست – و جایی نیست که حلقه طلا در اونجا باشه…تو کثیفی و گل و لایی که خوک بینی خودشو در آن فرو می‌بره

.

ما باید به دختران و نوه‌های خودمون یاد بدیم که چگونه با اخلاق خوب/سالم/ و پاک زندگی کنن وزندگی پاکی داشته باشن. به عنوان بانوان مسیحی، ما دختران پادشاه پادشاهان هستیم و باید این کرامت رو تو زندگی‌های خودمون نشون بدیم. اما دوستان عزیزم به خاطر داشته باشید، همونطور که قبلا گفتیم، تنها زمانی می‌تونیم این کرامت و قدرت درونی رو داشته باشیم که به عیسی مسیح، پسر خدا اعتماد کنیم و از کلام او، کتاب مقدس، پیروی کنیم

قدرت و کرامت رو بپوشیم، تا بتونیم هدفمون  در زمین تکمیل کنیم – به تمجید خدا و پدرمون که ما رو به عنوان دختران گرانبهای خودش دوست داره.

دوست دارید الان با من دعا کنید، دوست من؟

پدر آسمانی، ما به نزد تو می‌آییم تا این لباس‌های زیبای روح را از تو درخواست کنیم. لطفاً به ما قلبی بده که بخواد برای خشنودی تو زندگی کنه. به ما کمک کن تا زبونمون رو کنترل کنیم و توسط احساساتمون کنترل نشیم. و خدایا، به ما کمک کن تا ناپاکی و بی‌ادبی‌ای که دنیا بر ما و دخترامون تحمیل می‌کنه رو یاد نگیریم و اجازه بده تا در قدرت تو زندگی کنیم – با لباس کرامت در زندگی‌هایمون. به نام عیسی مسیح. آمین.

نازنین: از اینکه امروز با ما بودی متشکرم، لیلی جون. من که کلی حس خوب میگیرم که وقتی این حقایق درباره خدا واینکه چطور تو زندگی ما کار میکنه رو با ما به اشتراک میذاری

لیلی

نظر شخصی.

مژگان

. امیدوارم که از برنامه امروز ما لذت برده باشید. و اینکه تصمیم گرفتید… شما چه نوع زنی هستید؟ چه نوعی دوست دارید باشید؟

اگر دوست دارید چیزی را که در زندگی شما اتفاق می‌افتد به اشتراک بگذارید، یا اگر دوست دارید برای شما دعا کنیم، ما خوشحال می‌شویم که از شما بشنویم.

بله دوستان عزیز به پایان یکی دیگه از برنامه ی خودتون زنان امید اومدیم. امیدواریم که برکت کافی گرفته باشید و این برنامه نور خقیقت رو تو قلباتون پر رنگتر کرده باشه.

شما می‌تونین

از طریق شماره واتساپ 98-98-98-638-0031

و یا آدرس

ایمیل info@persianworldradio.com  و همچنین از طریق

وبسایت رایو جهانی پارس با ما در تماس باشید و پیامها و نظرات خودتون رو برای ما

ارسال کنید.

یه نکته مهم

هم اینه بعد از گوش کردن برنامه در وبسایت / میتونید در کادر پایینش / نظراتتون رو

در مورد همون برنامه برای ما ارسال کنید.

مژگان:

تا درودی

دیگر بدرود

1 reply

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]