وقت دعا قسمت 20 

دعای روزانه ی ما نزد خدا

سعید : 

  پدرِ آسمانی، از تو سپاسگزارم که ما رو در حکمت الهی خودت به‌گونه‌ای عجيب و منحصر‌به‌ فرد آفریده‌ای. ممنونم که ما رو خوب می‌‌شناسی و با‌این‌وجود دوستمون داری.

از تو متشکرم که اشتياق داری با ما ، رابطهٔ پدر و فرزندی و صميمی داشته باشی. به‌خاطر مرگ مسيح بر صليب و قيام او از مردگان، گناهان ما رو ببخش و با خون مسيح ما رو شست‌و‌شو ده و پاک ساز و به ما حيات جاودانی عطا نما. ای مسيحِ از مردگان برخاسته و زنده، به قلب و زندگی‌ هامون وارد شو و ما رو  دگرگون ساز و برای جلال نام پدر آسمانی از ما استفاده کن ای مسیح جان ، آمین!

درود یاران . سعید هستم و به اتفاق همکارم ، سحر در خدمت شما همراهان هم دل هستم.

سلام دوستان. من هم سحر هستم  و خوشحالم که با برنامه ی دیگه ای از سری برنامه های وقت دعا در خدمت شما عزیزان هستم.

    به طور خیلی ساده می تونیم بگیم  که دعا بهترین راه برقراری ارتباط با خداوند ه . اهمیت ارتباط روزانه با آفریدگار هستی رو به هیچ عنوان نباید دست کم بگیریم . دعا به اندازه ای مهمه که بیشتر از 250 مرتبه از اون در کتاب مقدس یاد شده . حالا یه سوال ! عزیزان /  چرا دعای روزانه مهمه ؟  دعای روزانه به ما این فرصت رو می ده که همه ابعاد زندگی خودمون رو با خدا در میون بگذاریم./  دعای روزانه به ما این امکان رو می ده که مراتب سپاسگزاری و قدردانی از خداوند رو به خاطر نعمت هایی که به ما داده ، اعلام می کنیم./  دعای روزانه به ما این امکان رو  می ده تا به گناه خودمون  اعتراف کنیم و از خداوند مون  بخوایم  قدرت غلبه بر گناه رو به ما عطا کنه. / دعای روزانه عبادت خداوند و اطاعت از دستور اوست./  و اینکه دعای روزانه راهی برای تصدیق و تایید این موضوعه که چه کسی کنترل زندگی ما رو درقدرت دستان خودش  داره . 

سعید : 

    دعای روزانه به ما این فرصت رو می ده که همه ابعاد زندگی خودمون رو با خدا در میون بگذاریم./ شرایط زندگی هر روز تغییر می کنه . در واقع، شرایط می تونند  در مدت کوتاهی از خوب به بد و بدتر تبدیل بشن./  خداوند ما رو فرا خونده تا نگرانی ها ی خودمون رو برای حل و فصل یا برکت احتمالی به پیشگاه او ببریم. خداوند  همچنین از ما می خواد تا شادی و پیروزی های خودمونو هم با او شریک باشیم. 

سحر : 

   ارمیا فصل 33 آیه 3 می گوید، «از من درخواست كن و من اسراری را درباره آنچه در آينده واقع خواهد شد، به تو آشكار خواهم ساخت.» دوستان / خدا از ما می خواد تا  صداش بزنیم، از او درخواست کنیم تا به ما برکت بده. او می خواد برکات شگفت انگیزی رو با ما سهیم بشه که اگه دعا نکنیم و از او نخوایم ممکنه از دست بدیم. و  یعقوب  هم به ما می گه ، «به خدا نزديک شويد، تا او نيز به شما نزديک شود» (یعقوب فصل 4 آیه 8). خداوند از ما می خواد همیشه نزدیک او باشیم.

سعید : 

    دعای روزانه به ما این امکان رو می ده که مراتب سپاسگزاری و قدردانی از خداوند به خاطر نعمت هایی که به ما داده رو اعلام کنیم./ شکی نیست که باید از خدا برای همه چیزهایی که به ما داده  و همه کارهای که به جای ما و از طرف ما انجام داده سپاسگزاری کنیم. برای محبت خداوند باید هر روز شکرگزاری کنیم.

سحر :  

   در اول تواریخ فصل 16 آیه 34، به ما دستور داده شده، «خداوند را سپاس گویید، زيرا او نيكوست و محبتش ابدی.» نویسنده مزامیر می گوید، «ای خداوند، با تمام وجود تو را می‌ستايم و از کارهای شگفت‌انگيز تو سخن می‌رانم» (مزامیر فصل 9 آیه 1). ما هر روز  دعا می کنیم تا به وفاداری او به قول هایش و برکاتی که روزانه به زندگی ما جاری می کنه، اقرار کنیم.

سعید : 

    دعای روزانه به ما این امکان را می ده که به گناه خود اعتراف کرده و از او بخوایم قدرت غلبه بر گناه و توبه از اون رو به ما بده . قبول کنیم که همه ما هر روز آگاهانه یا غیر آگاهانه گناه می کنیم. بنابراین، به عنوان پیروان عیسی مسیح چه کاری باید انجام بدیم ؟ کتاب مقدس به روشنی پاسخ ما را می ده : «اما وقتی در حضور تو به گناه خود اعتراف می‌كنم و جرمم را نمی‌پوشانم و به خود می‌گويم: «بايد گناه خود را نزد خداوند اقرار كنم»، تو نيز گناه مرا می‌آمرزی» (مزامیر فصل 32 آیه 5). 

سحر :  

    در کلام خدا اومده که :  ” به خداوند آنچه را خودش می داند، هر روز اقرار کنید. ”  دعای روزانه زمان بسیار خوبی برای سبک کردن تاثیرات گناهانیه که ما رو تضعیف می کنند. در بسیاری از مواقع مسیحیان با گناهان اعتراف نشده زندگی می کنند، این گناهان مانع رابطه شخصی ما با عیسی مسیح می شه ، ما باید متواضعانه در دعا از او طلب بخشش کنیم. یکی دیگه از ابعاد مهم دعای روزانه اینه که از خدا میخوایم تا به ما قدرت توبه از گناه رو بده . فقط خدا می تونه در بازگشت از گناه به ما کمک کنه ،  خدا برای انجام دادن این کار باید درخواست توبه ما را بشنوه.

سعید : 

    دعای روزانه عبادت خداوند و اطاعت از اوست. شاید  که بهترین آیه برای اهمیت دعای روزانه ما  در  اول تسالونیکیان فصل 5 آیه های 16 تا 18 است: «هميشه شاد باشيد! پيوسته دعا كنيد! برای هر پیش آمدی خدا را شكر نماييد، زيرا اين است خواست خدا برای شما كه از آن عيسی مسيح هستيد.» خواست خدا از فرزندانش اینه که شاد باشند، دعا کنند و سپاسگزار او باشند. 

سحر : 

   دعای همیشگی یعنی اینکه دعا رو باید به یک عادت روزانه تبدیل کنیم و هیچوقت اون رو متوقف نکنیم.  دعا، نوعی عبادته /  برای اینکه با دعا نشان می دیم که تا چه اندازه خداوند رو  تحسین می کنیم. / دعا اطاعت کردن از خداست /  وقتی دعا می کنیم، خداوند شاهد اطاعت فرزندانش از دستورات اوست و این خدا  رو خوشحال می کنه .

سعید : 

    دعای روزانه راهی برای تصدیق و تایید این حقیقته که خداوند کنترل کامل زندگی ما رو  در دستان خودش  داره . ما مسیحیان می دونیم که چه کسی دنیا رو کنترل می کنه .  خداوند حاکم بزرگیه /  و هیچ چیزی خارج از قدرت و آگاهی او اتفاق نمی افته  (اشعیا فصل 46 آیه های 9 تا 10، دانیال فصل 4 آیه 17). خداوند  حاکم مطلقه ، بنابراین  اوست که شایسته ستایش و عبادته : «عظمت و قدرت، جلال و شكوه و بزرگی برازندهٔ توست. ای خداوند، هر چه در آسمان و زمين است مال توست. سلطنت از آن توست. تو بالاتر وبرتر از همه هستی» (اول تواریخ فصل 29 آیه 11). خداوند پادشاه بزرگ ماست، بنابراین همه ابعاد زندگی ما رو کنترل می کنه.  هر روز باید به جایگاه واقعی خداوند  در زندگی خودمون /  با فروتنی و تواضع  و همراه با احترامی که فقط شایسته چنین پادشاه بزرگیه ، اقرار کنیم .

سحر : 

    دعا برای نوایماندار یا ایماندار قدیمی بهترین راه برقراری ارتباط با خداونده . دعای روزانه، معاشرت و گفتگوی روزانه با پدر آسمانیه .  این حقیقت بسیار شگفت انگیزه که خداوند خواستار این ارتباط روزانه با ماست.  در واقع، نویسنده مزامیر می پرسد، « انسان چيست كه تو به فكر او باشی و او را مورد لطف خود قرار دهی؟ » (مزامیر فصل 8 آیه 4). دعای روزانه روش خوبی برای درک این حقیقت و امتیاز شگفت انگیزیه که او به ما داده . 

سعید : 

  دعای جمعی  و  خانوادگی برای گسترش  زندگی روحانی ما به خارج از کلیسا و تبدیل آن به یک ایمان شکوفا و پویا بسیار حیاتیه . اما دعا ی  خانوادگی به چه معناست؟

   دعای خانوادگی به اوقاتی گفته می شود که زن و شوهر، یا والدین و فرزندان، دور هم می نشینند، کتاب مقدس را می خوانند، و با هم دعا می کنند. عبادت خانوادگی فرصتی برای رشد همه اعضای خانواده و ایجاد حس اتحاد و تعیین مسیر در خانواده ها است.

سحر : 

   تبدیل دعای جمعی خانوادگی به عنوان یک عادت در تربیت و فرهنگ خانواده بسیار اهمیت دارد. با عبادت خانوادگی می توان رابطه عمیقی با فرزندان برقرار کرده و فرصت دعا با آنها و برای آنها را ایجاد کرد. انجام این کار نیازمند تغییر در برنامه های خانوادگی است، برنامه ریزی برای عبادت خانوادگی می تواند سهم ابدی در رشد روحانی خانواده داشته باشد.

سعید : 

    دعای خانوادگی می تونه  ناخوشایند و طاقت فرسا باشه/  مگر اینکه آن را در زندگی شخصی نهادینه کرده باشیم. تمایل به دعا و عبادت شخصی برای برقراری رابطه با خدای زنده می تواند به الگویی برای فرزندان ما تبدیل شود. تعهد ما به مطالعه کتاب مقدس و دعا کردن نشان دهنده اهمیتی است که به عنوان والدین برای رشد روحانی فرزندان قائل هستیم. با این روش همراه با فرزندانمان رشد می کنیم و سفر هیجان انگیزی خواهیم داشت. شفافیت و پایداری رمز موفقیت است.

سحر : 

   هدف از این کار، پرورش فرزندانیه که در بزرگسالی هم به خدا متعهد باقی می مانند. خواست ما تربیت و پرورش کودکانی است که از دعا، کلام خدا، نهاد خانواده، و گروه های کلیسایی برای تصمیم گیری ها، اهداف زندگی و روابطش استفاده می کنند.

سعید : 

    خداوند به قوم اسرائیل دستور داد، « اين قوانينی كه امروز به شما می‌دهم بايد دائم در فكرتان باشد .آنها را به فرزندان خود بياموزيد و هميشه دربارهٔ آنها صحبت كنيد خواه در خانه باشيد خواه در بيرون، خواه هنگام خواب باشد خواه اول صبح » (تثنیه فصل 6 آیه های 6-7). به مسیحیان در افسسیان فصل 6 آیه 4 گفته شده، « فرزندانتان را بيش از حد سرزنش نكنيد، مبادا دلگير و عصبی شوند. ايشان را آن طور كه خداوند می‌پسندد، با محبت تربيت كنيد، و از كلام خدا ايشان را پند و نصيحت دهيد.»

سحر : 

     والدین باید درباره خدا و روش های او به فرزندان آموزش بدهند. تعامل خانوادگی با خداوند از طریق خواندن کتاب مقدس و دعا بهترین راه برای رسیدن به این هدف است. ما با عبادت خانوادگی نه تنها به فرزندان آموزش می دهیم، بلکه یک الگوی رفتاری برای رشد روحانی آنها نیز ایجاد می کنیم. در بسیاری از مواقع هنگام آموزش به فرزندان، ایمان خود ما نیز به چالش کشیده می شود. عبادت خانوادگی برای رشد روحانی همه اعضای خانواده مفید است.

سعید : 

   در دعاهای  خانوادگی بر روی رشد شخصیت خانوادگی تمرکز کنید. متونی را از کتاب مقدس انتخاب کنید که مربوط به موقعیت خانواده یا نیازهای آن می باشد. این کار باعث می شود تا کودکان متوجه شوند که کتاب مقدس در زندگی روزمره قرن بیست و یکم هم کاربرد دارد. همچنین کمک می کند تا آنها بدانند که خداوند، پدر مهربان و دلسوزی است که خواهان برقراری رابطه شخصی با آنها می باشد و با حکمت و راهنمایی هایش در زندگی آنها حضور فعال دارد.

سحر : 

    این روش به فرزندان کمک می کند تا بتوانند همینطوری که رشد می کنند آموزش ها و خداشناسی را به نتایج زندگی مرتبط کنند. مقایسه با سیستم های ایمانی دیگر به آنها کمک می کند تا مهارت های ارزیابی خود را که برای بلوغ ایمانی به آنها نیاز دارند، گسترش دهند.

سعید : 

    در کنار تبدیل کردن دعای جمعی  خانوادگی به یک عادت و برنامه، حواستان به لحظاتی باشد که خدا برای آموزش فراهم می کند. چنین فرصت هایی کمیاب و ارزشمند هستند و غیرمنتظره می باشند. به عنوان مثال، مواقعی که فرزندان ناگهان سوالی می پرسند یا اظهار نظر می کنند، باید از این فرصت ها استفاده کرد تا محبت و مهربانی خدا را به آنها آموزش دهیم. ممکن است جواب همه سوال ها را در آن زمان خاص نداشته باشید، اما این فرصت را به فرزند می دهید که بداند حرف او شنیده می شود، پرسش های او مهم هستند و با هم به دنبال کشف آن موضوع می روید. این روش، درها را به روی گفتگو باز می کند و اصل افسسیان فصل 6 ایه 4 را به طور طبیعی به اجرا می گذارد.

سحر : 

    دعای جمعی خانوادگی  می تواند سفر شگفت انگیز ما با خدا باشد. می تواند فضایی را برای شکوفایی فرزندان به وجود آورد، مخصوصا زمانی که حمایت گروه های ایمانی بزرگ تر به آن اضافه می شود.

    عبادت  روزانه خانوادگی کلید دستیابی به برکت عنوان شده در یعقوب فصل 1 آیه 25 است: «اما كسی كه به كلام خدا كه قانون كامل آزادی بشر است، توجه داشته باشد، نه تنها آن را هميشه به خاطر خواهد داشت، بلكه به دستوراتش نيز عمل خواهد كرد، و خدا عمل او را بركت خواهد داد.»

سعید : 

خداوند چیزهایی رو در ما میبینه که خودمون نمیتونیم ببینیم 

و مطمئن باشید برنامه ی خدا برای زندگی ما بزرگتر از برنامه ی خودمونه و اراده ی خدا وند در زمان خاص خودش رخ میده پس اطمینان داشته باش به زمان بندی فوق العاده خداوند و به وعده هابی او اعتماد کنیم 

در دستان پر مهر خداوند مون برای شکوه نامش بدرخشید روزگارتون خوش و لحظه هاتون آکنده از عشق و مهربانی 

تا درودی دیگر بدرود  

…………………………………………………………………………………………………..

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]